Kultura

„Právě proto, že jsem.“ Rozhovor s Ivanem M. Havlem

Ivan M. Havel ukazuje, že není jen bratrem celosvětově známého prezidenta

Mladší bratr prvního českého prezidenta, jehož druhá manželka se soudila o Lucernu, to je asi obecný mediální profil Ivana M. Havla. Přitom jde o všestrannou osobnost a originálního myslitele, jehož intelektuální vliv je možná nenápadný, ale velmi silný. Řada veřejně činných lidí prohlašuje, že co se týká zvídavosti a schopnosti vystihnout během učené debaty jádro pudla, neznají univerzálnějšího myslitele.

Mimochodem, o Václavu Havlovi se říkalo, že zase uměl skvěle shrnout výsledky debaty politické. Některé knihy o dramatikovi a českém prezidentovi už význam jeho bratra připomněly. Kupříkladu Martin C. Putna tvrdí, že kromě lidí od divadla, Franze Kafky a Josefa Šafaříka měl největší vliv na jeho tvorbu právě Ivan. Ze stínu se jej pokusila vyvést také Alice Horáčková v publikaci 7× ve vedlejší úloze pojednávající o sourozencích slavných.

Nedávno vyšel titul, který jeho život a myšlení shrnuje zatím nejkomplexněji: knižní rozhovor je výsledkem dialogu, který s Ivanem M. Havlem vedl Jan Lukeš. Zkušený publicista, filmový a literární kritik (1950) se ukázal být mimořádně připraveným tazatelem, který jako by toho o havlovské problematice věděl více než dotazovaný sám. Jsi chodící Wikipedie, říká v jednu chvíli s obdivem.

Seřazení papežové

Také Ivan M. Havel coby potomek slavné podnikatelské rodiny od mládí čelil nepřízni komunistického režimu. Přesto vystudoval obor automatizace a výpočetní technika a v roce 1971 získal doktorát z počítačové vědy na…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte