Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dopis z…, Společnost

Dopis z Ol Pejety

Lví safari na dobytčí farmě

Autor: Profimedia, Zuma Press - Archive
Autor: Profimedia, Zuma Press - Archive

Lvice lhostejně pozoruje naše auto, zatímco se na ni zaměřuje reflektor. Je jedenáct v noci a právě jsme šelmu přistihli u hodování na buvolovi, který zapadl do bahniska a nedobrovolně se predátorům položil na talíř. Už tak napínavé pozorování, které se odehrává přímo na rovníku v keňské savaně, dostane další náboj, když se z blízkého roští ozve kňourání. Poblíž jsou i lvíčata, což dokazují vytahané cecíky kočky, která se po vyrušení uvelebila pět metrů za naše auto s otevřenou střechou.

Matka na jejich zvuky nijak nereaguje, a tak průvodce silným reflektorem osvěcuje křoviska, čímž se ztrácí přehled nad tím, kde je lvice. Fantazie mi jede na plné obrátky. S husí kůží si představuji, že po návratu světla na vyjeté koleje bude v trávě jen vyválený důlek. A pak střih a budu hledět do rozšklebeného chřtánu tvora, který nám hupne na kapotu. Nejspíše jsem viděl příliš mnoho thrillerů, kde scénáře stále dokola obměňují tuto obehranou lekavou šablonu. Lvice i poté, co se k ní reflektor zase navrátí, zůstává ve stejné pozici nehybné sfingy.

Jenže příběh dostane nového aktéra. V křoví zasvítí oči a reflektor prozradí nahrbený hřbet hyeny, která se obloukem vyhýbá královně zvířat i její večeři. Průvodce vzrušeně šeptá: „Možná se pokusí dostat k mláďatům. Pokud jsou nechráněná, zabije je. Šelmy v savaně to tak dělají, aby se zbavily svých konkurentů.“

Sledujeme hyenu, která oklikou skutečně míří tam, odkud se ozývá kňourání koťat, aniž by lvice jakkoli reagovala. Pak nám…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.