2014-46-17. listopad,samet,sametova revoluce
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Bývalý akademik Petr Fiala dělá předsedu strany víc než tři roky a v politice se evidentně zabydlel. Naučil se totiž útočit na profesionální i mravní integritu názorových oponentů, místo aby se plně soustředil na předmět sporu. Motivací článků v Respektu není snaha podprahově chválit Miroslava Kalouska a tím mu sloužit. Ostatně samotného Kalouska by taková teze zřejmě pobavila. Motivací je – například – koukat pod prsty politické straně, která nemá menší ambici než kormidlovat tento stát do vod prosperity a bezpečí, anebo úpadku. Právě pod taktovkou občanských demokratů jsme už zažili obojí.

ODS jako každá politická strana přitom není sekačka na trávu, u níž bychom si přečetli návod k obsluze a věděli, jak bude sekat. Je shlukem lidí, kteří mají své názory, ovlivněné těžko předvídatelnými událostmi, jež se dějí. Proto je důležité nejen číst program, ale také sledovat, jak se tihle lidé vyjadřují. Navíc každý stranický program je svázaný s osobou předsedy, v jehož gesci vzniká, a předsedové se, jak víme, mění. V tomto směru mohou být spontánní verbální projevy politiků dokonce důležitější. Přitom nelze přehlédnout, že ODS dělá vůči Evropské unii politiku konfrontace, u níž se nedá poznat, kde se zastaví.

Konec integrace, konec dotací

Hlavním předmětem konfrontace je euro a migrační politika. Spory, jestli jde o „odmítnutí eura“, nebo „odmítnutí povinnosti přijetí eura“, jsou asi zbytečné, pokud je ona povinnost tak vágní. Platí, že o přijetí eura rozhoduje česká…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2361

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte