30-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Pro hybatele důležitých událostí má historie jeden akt milosrdenství: jakmile se jejich kroky stanou realitou, je už zbytečné dumat nad nimi optikou „co by bylo kdyby…“. Ani v případě lidovců se už nedozvíme, kudy by se ubírala česká politika, kdyby se rozhodli navzdory chmurným předvolebním průzkumům setrvat v koalici s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). Zda by v návaznosti na to buď vyhráli velký nárůst vlivu, nebo by naopak vypadli ze sněmovny a ztratili klíčovou část své politické moci. Lidovecká sázka na strategii „lepší vrabec v hrsti než holub na střeše“ je tedy mimo kategorie „lepší“, či „horší“.

Jde o rozhodnutí, které musí brát všichni takové, jaké je. Do voleb vnáší jistotu lidovecké účasti v příštím parlamentu a Andreji Babišovi komplikuje vyhlídky na možnost jednobarevné vlády. Zároveň ale rozpad koalice ukončil možné vyhlídky na posun lidovců do pozice hlavní reformní, jasně prodemokratické a prozápadní politické síly v Česku.

Iluze liberálních hlasů

Lidovecký instinkt ovládnout spojením se Starosty politický střed byl naprosto srozumitelný a zdál se i docela dobře načasovaný. Není těžké propadnout pocitu, že mezi Babišem, sociálními demokraty a ODS existuje výrazný prostor pro reformně orientované, proevropské, středově laděné politické uskupení. Zvlášť patrné to bylo na jaře, kdy se TOP 09 jako další element pravého středu propadla v několika průzkumech k pětiprocentní hranici, nebo dokonce pod ni. Ke spojování sváděl i zdejší způsob…

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2276

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte