Dva papírové archy, které si vymění dva muži v oblecích, spolu se svými kolegy si je prohlédnou – a pak je zamknou do společného trezoru. Průlom po 40 letech zápasu, který rozděluje jeden idylický kousek země ve Středozemním moři, vypadá dost prozaicky. Přesto jde o hodně: ostrov Kypr je od roku 1974 rozdělen na dvě části – první, dříve řeckou a dnes nezávislou, která je od roku 2004 členem Evropské unie, a druhou, kterou uznává pouze Turecko a právně vzato je to okupované území samostatného kyperského státu. Turecko v sedmdesátých letech vyslalo svou armádu na ochranu kyperských Turků, kteří se po vojenském puči stali cílem řeckého násilí, zhruba třetinu ostrova obsadilo a ten zůstal rozdělený. Minulý týden v Ženevě proběhly nadějné mírové rozhovory – a zmiňované papíry, které si řecko-kyperský prezident Nikos Anastasiadis a turecko-kyperský lídr Mustafa Akıncı vyměnili, obsahovaly návrhy map, jak by budoucí federativní Kypr, teď už bez hranice s ostnatými dráty a ozbrojenými vojáky, mohl vypadat. Je to poprvé, co takhle konkrétní návrhy vůbec padly.

Žádané zboží

Mezinárodní pozorovatelé se shodují, že jednání, která mezi oběma politiky proběhla (a teď je předávají do rukou expertních skupin), jsou poslední šance, jak ostrov sjednotit. Na obou stranách vládne poslední generace, která si sjednocený Kypr a soužití řecké a turecké komunity skutečně pamatuje – a má emocionální důvod o znovusjednocení usilovat. Pozitivní emoce jsou potřeba, protože překážek je hodně.…

I_obalka_R03_2017
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R03_2017
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1191

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte