Jihlava, 8. 10. 2016, volby, senát, kraje, KDU-ČSL, Michal Stehlík
Michal Stehlík • Autor: MFDNES + LN, Profimedia

Zamyslet se, co by bylo, kdybych byl prezidentem, se podobá dětským sněním, kdy si člověk představuje věci, které nikdy nenastanou. A v tom jsou podobné úvahy prosty dospělých strategií, praktických úvah a opatrných tezí.

Co bych dělal? Mluvil bych o tom, kam patříme jako společnost, která si zvolila demokratickou cestu, a slovy Karla Čapka: „Také my jsme Dover, a naše hranice jsou útesy Západu.“ Takto bych mluvil nejen k lidem u nás, ale hlavně v zahraničí. Nejsme a nebudeme středem světa, který hýbe dějinami – postačí, když budeme čitelný, spolehlivý a pevně zakotvený partner.

Mluvil bych také o tom, co je ve společnosti pozitivní: kolik lidí pomáhá ostatním, kolik sociálních pracovníků obětuje dny a noci, kolik učitelů za strašných podmínek nevzdává práci s dětmi, kolik starostů zvelebuje obce. Jsem hluboce přesvědčen, že nejsme společností negativní, rasistickou, přízemní a hloupou. Naopak. Prezident je ten, který má ukazovat to dobré, ne zneužívat negace. Opět parafrází slov teologa Oty Mádra: „Demagog pracuje se strachem, skutečný politik s odvahou.“

Jednal bych pak nejen podle litery, ale i ducha ústavy. Prezident zde není od toho, aby zneužíval nevyřčených skulin v pravidlech, má být tím, kdo je respektuje. Svým jednáním by měl poukazovat na to, že platí také nepsaná pravidla, jež má smysl respektovat – a kdo jiný než on by měl jít příkladem.

„Demagog pracuje se strachem, skutečný politik s odvahou.“

Tweetni to

Mluvil bych,…

I_obalka_R03_2017
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R03_2017
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte