Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Proč je polarizace teď tak hluboká

Když je jádrem sporu identita, kompromis se zdá nemorální

 

Střelba při kongresovém baseballovém tréninku minulou středu byla strašným příkladem politické polarizace, která rozeštvává tuhle zemi. Politologové říkají, že Kongres je nyní rozdělený více, než byl kdykoli od konce rekonstrukce po občanské válce. Nepřekvapuje mě intenzita stranické oddanosti, ale stále více její povaha. Lidé na druhé straně příkopu nejen že nemají pravdu a je třeba se s nimi o tom přít. Oni jsou rovnou nemorální a musí být umlčeni nebo potrestáni.

To není o politice. Příkop mezi pravicí a levicí během studené války byl v některých otázkách mnohem širší, než je dnes. Mnozí na levici chtěli znárodnit nebo výrazně regulovat celá průmyslová odvětví. Ti na pravici otevřeně obhajovali úplný odvrat od Nového údělu. Ve srovnání s tím je nynější rozdělení v ekonomické oblasti relativně malé.

Dnešní stranictví je více o identitě. Politologové Ronald Inglehart a Pippa Norris tvrdí, že v několika posledních desetiletích se lidé začali politicky vymezovat méně na základě tradičních ekonomických otázek a více přes identitu – pohlaví, rasu, etnickou příslušnost, sexuální orientaci. Já bych k tomu přidal ještě sociální třídu, něco, o čem se v Americe mluví jen zřídka, ale co je významným faktorem v tom, jak vnímáme sami sebe. Volby v roce 2016 hodně souvisely se sociální třídou, s venkovskými voliči bez vysokoškolského vzdělání, kteří se vzepřeli expertům z městské elity.

Americká identita se přibližuje politice na blízkém východě.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
USA
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte