Střelba při kongresovém baseballovém tréninku minulou středu byla strašným příkladem politické polarizace, která rozeštvává tuhle zemi. Politologové říkají, že Kongres je nyní rozdělený více, než byl kdykoli od konce rekonstrukce po občanské válce. Nepřekvapuje mě intenzita stranické oddanosti, ale stále více její povaha. Lidé na druhé straně příkopu nejen že nemají pravdu a je třeba se s nimi o tom přít. Oni jsou rovnou nemorální a musí být umlčeni nebo potrestáni.

To není o politice. Příkop mezi pravicí a levicí během studené války byl v některých otázkách mnohem širší, než je dnes. Mnozí na levici chtěli znárodnit nebo výrazně regulovat celá průmyslová odvětví. Ti na pravici otevřeně obhajovali úplný odvrat od Nového údělu. Ve srovnání s tím je nynější rozdělení v ekonomické oblasti relativně malé.

Dnešní stranictví je více o identitě. Politologové Ronald Inglehart a Pippa Norris tvrdí, že v několika posledních desetiletích se lidé začali politicky vymezovat méně na základě tradičních ekonomických otázek a více přes identitu – pohlaví, rasu, etnickou příslušnost, sexuální orientaci. Já bych k tomu přidal ještě sociální třídu, něco, o čem se v Americe mluví jen zřídka, ale co je významným faktorem v tom, jak vnímáme sami sebe. Volby v roce 2016 hodně souvisely se sociální třídou, s venkovskými voliči bez vysokoškolského vzdělání, kteří se vzepřeli expertům z městské elity.

Americká identita se přibližuje politice na blízkém východě.…

I_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
USA
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte