Ostře sledovaný případ ruského hackera Jevgenije Nikulina dospěl ke svému prvnímu vyvrcholení. Minulý týden Městský soud v Praze sdělil, že Nikulin může být vydán k trestnímu stíhání do USA i Ruska. Teď bude věc řešit odvolací instance a ve finále by se měla dostat na stůl ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi, který o hackerovi definitivně rozhodne. Očekává se spíše, že vyhoví jen americké žádosti.

Svědectví zvláštního agenta

Česko ruského občana Jevgenije Nikulina zadrželo loni na žádost FBI, zatykač vydal americký soud v Kalifornii kvůli podezření, že se Nikulin naboural do počítačových sítí společností LinkedIn, Dropbox a Formspring a zcizil z nich data sedmdesáti sedmi milionů uživatelů, mezi něž patří i řada vlivných lidí. Rusové o vydání žádají kvůli několik let starému podezření z trestného činu, který donedávna neřešili – spekuluje se, že v žádosti jde hlavně o to dostat hackera z tenat americké justice.

Obě strany zároveň tlačí na Nikulinovo vydání neformálně. Jak již dříve informoval Respekt, ruští emisaři české straně sdělili, že když Nikulin nebude poslán do Ruska, mohou bezpečnostní složky zapomenout, že by ruské úřady vydaly několik našich občanů zadržených v Rusku ke stíhání zdejší justici. Několik zdrojů nyní Respektu potvrdilo, že jde především o českého podnikatele s iniciálami T. Ř., který je aktuálně na Krymu. Je vyšetřován kvůli finančním podvodům.  Podle MF DNES ho původně soud prvního stupně osvobodil, odvolací ale nařídil nové…

I_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1832

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte