Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Hra s Nikulinem

Osud ruského hackera má v rukou ministerstvo spravedlnosti

Ostře sledovaný případ ruského hackera Jevgenije Nikulina dospěl ke svému prvnímu vyvrcholení. Minulý týden Městský soud v Praze sdělil, že Nikulin může být vydán k trestnímu stíhání do USA i Ruska. Teď bude věc řešit odvolací instance a ve finále by se měla dostat na stůl ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi, který o hackerovi definitivně rozhodne. Očekává se spíše, že vyhoví jen americké žádosti.

Svědectví zvláštního agenta

Česko ruského občana Jevgenije Nikulina zadrželo loni na žádost FBI, zatykač vydal americký soud v Kalifornii kvůli podezření, že se Nikulin naboural do počítačových sítí společností LinkedIn, Dropbox a Formspring a zcizil z nich data sedmdesáti sedmi milionů uživatelů, mezi něž patří i řada vlivných lidí. Rusové o vydání žádají kvůli několik let starému podezření z trestného činu, který donedávna neřešili – spekuluje se, že v žádosti jde hlavně o to dostat hackera z tenat americké justice.

Obě strany zároveň tlačí na Nikulinovo vydání neformálně. Jak již dříve informoval Respekt, ruští emisaři české straně sdělili, že když Nikulin nebude poslán do Ruska, mohou bezpečnostní složky zapomenout, že by ruské úřady vydaly několik našich občanů zadržených v Rusku ke stíhání zdejší justici. Několik zdrojů nyní Respektu potvrdilo, že jde především o českého podnikatele s iniciálami T. Ř., který je aktuálně na Krymu. Je vyšetřován kvůli finančním podvodům.  Podle MF DNES ho původně soud prvního stupně osvobodil, odvolací ale nařídil nové…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte