45A_foto_Jaros
Za chvíli tu začne festival. (Moravské náměstí a replika Německého domu z lešení) • Autor: Milan Jaroš

Přes náměstí na Starém Brně se směrem k nedaleké zahradě opatství sune několikasethlavý had lidí. Jdou tudy, stejně jako loni a předloni ve stejný čas, na znamení lítosti: je třetí květnová neděle a tahle Pouť smíření chce připomenout chvíle, kdy tudy dav po válce v takzvaném divokém odsunu hnal k rakouským hranicím 20 tisíc brněnských Němců. Současný průvod jde opačným směrem, než tehdy před 72 lety Češi vyháněli své německy mluvící spoluobčany – tedy z Pohořelic k brněnskému opatství, kde bylo seřadiště. Na symbolicky obrácenou pouť tu jako každý rok čeká pár desítek demonstrantů, někteří jsou členy komunistické strany. „Reich je tam,“ volá starší muž a mává rukou směrem k západu. „Tady nejste doma,“ zní další výkřik v němčině. Pár lidí v průvodu to zmate. Dva německy mluvící mládenci se rozhlížejí a nechápavě se anglicky ptají: „Kdo to je? Proč nás posílají pryč?“ Jsou to mladší členové židovské rodiny Löw-Beerů, starého rodu, který v Brně před válkou žil a podnikal, než musel utéct před nacistickým běsněním – a na Pouti smíření jsou poprvé. „To není na vás, to je na nás,“ uklidňuje je žena, která v průvodu zastupuje své vyhnané německé předky.

Úlek z odmítavého přivítání je po chvíli na zahradě opatství zapomenut: slova politiků i zástupců bývalých brněnských menšin o přátelství, dobrých vztazích a krásném Brně, do kterého patří i lidé z jeho minulosti, spoustu lidí dojme. Dojatí jsou také členové židovských rodin,…

I_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivana Svobodová

redaktorka

Ivana Svobodová

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte