Pokud bychom chtěli stručně charakterizovat novou francouzskou vládu, pak platí, že její pohled je upřen směrem do Evropy. A ještě konkrétněji na Rýn. Čerstvý francouzský prezident vzal do svého prvního kabinetu, jmenovaného minulý týden, proevropské politiky, z nichž mnozí se dlouhodobě orientují na Německo. Jde zejména o dosavadní liberální europoslankyni Sylvie Goulard, která bude ve vládě zastávat post ministryně obrany. Goulard má evropskou integraci jako svoji dlouhodobou specializaci, působila mimo jiné v kabinetu bývalého šéfa Evropské komise Romana Prodiho – a mluví plynně německy.

V tandemu s ní bude republikán Bruno Le Maire, nový ministr hospodářství. Ten je také plně germanofonní, pro republikány byl jakýmsi „vyslancem“ pro Berlín a pro stranické kontakty s CDU/CSU. Dvojici doplňuje šéf rezortu zahraničí, nově pojmenovaného „ministerstvo pro Evropu a zahraniční věci“, Jean-Yves Le Drian, a ministryně pro evropské otázky Marielle de Sarnez, též dosavadní europoslankyně. Všichni čtyři jsou politicky vzato „germanofilové“ – moderní Francii  si vykládají jako spojenectví s Německem, a ne jako izolaci s občasnými výlety do Afriky.

Jednoznačná orientace vlády odpovídá úkolu, který má před sebou, a preferovanému způsobu jeho řešení. Macron chce Francii naordinovat ekonomické reformy, které budou bolet, a se zmírněním bolesti se chce obrátit na Německo. Konkrétně žádá Berlín o založení společného fondu, z něhož by se platily nutné infrastrukturní stavby ve…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte