21-kom-zeman
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Obraz českého prezidenta, jak si špitá s ruským skorodiktátorem, jestli by se měli či neměli likvidovat novináři, vypadá jako nečekaně dlouhý návrat v čase do doby, kdy tady Rusové fungovali jako poradci přes podobné věci. Člověk přitom žasne, jak snadno Česko vyměnilo Havla za Antihavla a havlovské ideály za jejich popření. Možná je to ale prosté: pokud se čeští demokraté v porevolučních letech něčeho báli, pak to byl návrat bolševiků. A ti se teď skutečně vrátili, akorát z nečekaného směru.

Tak by se chovali

Po listopadu 1989 bylo s podivem, jak snadno a rychle vyklidila do té doby všemocná komunistická strana veřejný prostor. Na politické scéně zbyl gottwaldovský skanzen nazvaný KSČM, který zůstal v izolaci na periferii politické scény. Velká část z milionu a půl bývalých členů KSČ se rozprchla do jiných politických stran, kde se bez viditelných potíží vžili do rolí demokratů. Obavy, že se taková destruktivní společenská síla nemohla jen tak vypařit, se soustředily na pravověrné zbytky komunistické strany, která si ve volbách do parlamentu drží svých plus minus patnáct procent hlasů a čeká na příležitost, až ji budou ostatní potřebovat jako koaličního partnera.

Přitom panovalo přesvědčení, že sami bolševici volby vyhrát nemůžou. Jenže v osobě jménem Miloš Zeman se tak podle všeho stalo. Jeho úřadování totiž nese znaky, jež fungují jako vodítko při identifikaci bolševického revivalu.

1. Zeman se obklopil normalizačními komunisty, hlavně patolízaly ze…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2276

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte