Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Redakce Češi v číslech

Rodinné rozpočty na dluh

cesi_v_cislech

Tři pětiny českých rodin splácejí nějakou půjčku. V průměru si půjčily 536 000 Kč, přibližná měsíční splátka pak činí 6700 korun. Třetina rodin ale neví, jak by případné problémy se splácením řešila. Dvě třetiny rodin by požádaly o pomoc příbuzné nebo si vzaly na srovnání dluhů další úvěr.

Ukázal to průzkum, který pro Charitu ČR a katolickou církev provedla agentura IBRS. „Každá desátá rodina má problémy se splácením závazků. Kritická hranice příjmu, pod kterou se většina rodin cítí špatně zajištěna, je v průměru 24 000 Kč čistého měsíčně,“ upřesnila Pulkrábková.

Rodinný rozpočet z nutných výdajů zatěžují nejvíc náklady na bydlení a jídlo. Naopak částky za zdravotní péči jako nezvladatelnou zátěž rodiny nevnímají. Téměř pro tři čtvrtiny rodin je problematické pořídit si auto. Týdenní dovolenou v cizině nezvládne 57 procent rodin. Do zlepšování bydlení a jeho rekonstrukce by se nemohlo pustit 56 procent rodin.

Výdaj 10 000 Kč by dvě třetiny rodin pokryly z úspor. Částku 30 000 Kč by mohly vzít z naspořených peněz dvě pětiny rodin. Sumu 70 000 Kč by mohlo z úspor případně použít 22 procent rodin.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte