11_kroupa
Mikuláš Kroupa

Zrovna zpracovávám pro Český rozhlas dokument z cyklu Příběhy 20. století o faráři a jezuitovi Františku Líznovi. To by byl panečku prezident! Mohli bychom se spolehnout, že mluví pravdu a rval by se za nás jako lev. Nikdo mu není lhostejný, ani ten nejposlednější zapáchající bezdomovec, který si třeba i za své trable může sám. Stará se o ně. Lízna toho má za sebou hodně přesvědčivého.

Za komunistické totality seděl pětkrát za to, že chtěl odejít za hranice na Západ, šířil samizdaty a letáky o politických vězních, podepsal Chartu 77. Navzdory estébáckému surovému nátlaku si dál trval na tom, že společnost řízená komunisty je uvězněná, nesvobodná a zvrácená.

Prezidentem má být člověk, který svým životem prokázal odvahu, pevnost při obhajobě lidských práv a liberálnědemokratických hodnot, jež chrání naši svobodu. Takový prezident by nikdy nenadbíhal ruskému diktátorovi Putinovi ani čínskému Si Ťin-pchingovi, neostýchal by se pozdravit s dalajlamou. Od takového prezidenta bychom mohli očekávat všechno to, co dnes tolik v politice chybí. Rozhled, otevřenost k dialogu a diskusi, vlídnost, mírnost. Nezahleděnost do sebe (určitě by se negoogloval), hájil by naše zájmy tak, aby bylo jasné, že patříme do Evropy, podílíme se na ní a neseme za ni i spoluodpovědnost. Zastával by se pronásledovaných, mírnil by nacionalistické, nenávistné proudy ve společnosti namířené na kohokoli.

Inicioval by Institut pro občanské vzdělávání. To nám chybí jako sůl. Představoval bych si…

I_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte