Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Čunkova partie

Má zlínský hejtman šanci probojovat se znovu do čela lidovců?

26_cunek01_jaros
Je tam nějaká širší odezva? (Jiří Čunek) • Autor: Milan Jaroš

Pavel Bělobrádek má šanci stát se politickým rekordmanem. Pokud v květnu na stranickém sjezdu obhájí na další dva roky svůj post, bude nejdéle sloužícím předsedou lidovců. Anebo také ne. V poslední době se totiž zdá, že mu roste silná konkurence: zlínský hejtman Jiří Čunek. Tento politik přežil svoji politickou smrt a vypadá to, že se znovu dere na samý na vrchol.

Deset procent rizika

Bělobrádek chce naplnit dávný sen svého předchůdce Josefa Luxe a straně zajistit v blížících se volbách vysoký, dvouciferný výsledek. Hodně přitom riskuje: vsadil na spojenectví se Starosty (STAN), což část členské základny jedné z nejstarších českých stran rozhoupalo. Hlavně jihomoravským lidovcům vadí, že přišli o místa na poslaneckých kandidátkách, a obávají se, že jejich dlouholetý křesťansky orientovaný program rozmělní pro ně nesourodá ideologie STAN.

Z regionů zaznívá i to, že dvoukoalice nakonec nemusí dosáhnout na deset procent hlasů, které požaduje zákon. Lidovci by se tak opět ocitli mimo hlavní ring a druhý comeback by se hned tak nemusel opakovat. Do čela vzpoury se postavil právě zmíněný hejtman Čunek. V jeho domovském regionu si straníci už ve třech okresech odhlasovali, aby KDU-ČSL ukončila spolupráci se STAN, protože je příliš riziková.

Předseda Bělobrádek je pro mnoho lidovců tím, kdo stranu zachránil.

Tweetni to

V kuloárech strany se stále častěji mluví o tom, že podobný návrh může padnout i na květnovém sjezdu. A to od jednoho z…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte