Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Dost bylo nečinnosti

Evropská středová pravice musí maďarského autoritářského lídra Orbána zastavit – nebo ho vyobcovat ze stáda

16-kom-orban
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Všeho moc škodí. Tento appeasement musí skončit. Jestli se bude maďarský antiliberální, nacionalistický premiér Viktor Orbán nadále snažit o uzavření Středoevropské univerzity (CEU), nejlepší a nejnezávislejší vysoké školy v zemi, a bude-li nadále mnoha způsoby osekávat liberální demokracii, pak Evropská lidová strana (ELS), vlivné uskupení středopravicových stran, musí Orbánův Fidesz vyloučit ze svých řad. Jinak nebudou mít neustálá prohlášení ELS o věrnosti určitým univerzálním hodnotám větší cenu než papír, na němž jsou napsána. A politická rodina německé kancléřky Angely Merkel, španělského premiéra Mariana Rajoye, předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera a předsedy Evropské rady Donalda Tuska – abych jmenoval jen některé – bude vypadat jako partička váhavých appeaserů.

Tenkrát v Oxfordu

Maďarsko je proslavené svými salámy a Orbán je mistrem salámové metody. Tento výraz pochází od maďarského stalinistického vůdce Mátyáse Rákosiho, který ve čtyřicátých letech prohlásil, že nekomunistické strany odkrojí jako plátky salámu. A antikomunista Orbán nyní odkrajuje liberální demokracii v členském státě EU. Každý plátek šikovně krájí tak natenko, aby právě tento, jeden jediný, nebyl pro jeho evropské partnery důvodem pro víc než jen hlasité reptání.

Už jste zapomněl, jak vypadá fašismus?

Tweetni to

Při své nedávné návštěvě Budapešti jsem na vlastní oči viděl, že v zemi už nejsou pluralitní média, předpoklad liberální demokracie, a že…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte