Není mnoho otázek, kde Česko projevuje tak velkou nerozhodnost jako jestli vyměnit korunu za euro. Zastánci eura přitom tahají za kratší provaz, zřetelně i vlastní vinou.

Vidět je to na dalším kole debaty, jež se rozproudila po nedávném uvolnění kurzu koruny. Zapojil se do ní i jeden z klíčových hlasů – guvernér České národní banky Jiří Rusnok. V rozhovoru na stránkách Hospodářských novin se označil za příznivce společné měny, zároveň ale odmítl, že by ji Česko mělo v dohledné době přijímat. „Stěhovat se do domu, který vyhořel a ještě není úplně zrekonstruován, není úplně nejlepší nápad,“ prohlásil v narážce na nedávnou krizi kolem Řecka. Guvernér dokonce odmítl, že by šlo o nějak důležitou věc. Členství v eurozóně je podle něj jen „detailní, technická věc“.

Tady ale něco nesedí. Pokud je přijetí eura jen technikálie, proč na jejím odmítnutí vystavěl svoji politiku bývalý prezident Klaus, zatímco jeho syn, momentálně jeden z nejtalentovanějších nových politiků, říká, že bude lepší o třetinu zchudnout, hlavně když celou EU i s eurem odmítneme? Proč kvůli pouhé technikálii riskuje ODS svojí zatvrzelostí proti euru přízeň svých evropsky smýšlejících voličů?

Odpověď je celkem jednoduchá – přijetí eura je mnohem víc než technikálie. Odpůrci vstupu do eurozóny to neúnavně říkají, zastánci výrazně méně, navíc používají hlavně ekonomické důvody pro euro – prospěch exportérů, ekonomická provázanost s Německem, lákání zahraničních investic apod. Jenže ekonomické argumenty…

I_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2212

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte