Kultura

Norma

Je to trochu okultismus, hodně thriller, hodně psychologické drama a docela dost i pojednání o současném světě a jeho nespravedlnosti. A všechno se točí kolem ženských vlasů. Sofi Oksanen nikdy nebyla autorka ze škatulky „jednotlivec ve víru (sovětských) dějin“ – i když díky výrazným knihám OčistaČas ztracených holubic se to tak mohlo českému čtenáři zdát. Jejím hlavním tématem je spíš „ženství ve víru mužského světa“. Proplétá se celým dílem dcery finského otce a estonské matky a nedávno vydaná Norma to v očích zdejšího publika definitivně stvrzuje.

Hlavní hrdinka je v máločem běžná. Normě především rostou vlasy zběsilým tempem několik desítek centimetrů za den, takže je třeba je poctivě a pravidelně stříhat. Dosavadních třicet let formoval strach, že okolní svět její tajemství odhalí, a zbytek života stráví jako atrakce. Strach i tajemství sdílela s matkou, se kterou žila v Helsinkách, nenápadným životem v ústraní. Pak matka za velmi nejasných okolností zemře a dívka se rozhodne záhadu rozluštit. Pátrání, do kterého se pustí a jež zdaleka nemá ve svých rukou, odhalí vlastní i cizí rodinná tajemství, jeden velmi populární a jeden velmi brutální byznys; to všechno v globálním měřítku.

Oksanen napsala vlastně osobní příběh (výstřednost a kus podivínství je autorce vlastní), který se ovšem zle zapletl s celosvětovými trendy – a čtenář si vybaví titulky z reportáží o vztazích globálního Severu a Jihu. Velký obraz dnešního světa z toho ovšem…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1535

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte