0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda8. 4. 20173 minuty

Půjdeme až do Štrasburku

Rodina Čecha, který zemřel v Británii po potyčce ve fast foodu, se nechce smířit s osvobozujícím rozsudkem pro útočníka

Adéla Makarová • Autor: Matěj Stránský

Britský soud zprostil obžaloby britského občana Raymonda Sculleyho, který loni ubil řetězem jednatřicetiletého Čecha Zdeňka Makara. Dostali se do potyčky poté, co si měl Makar dělat legraci z jednoho z jeho přátel. I když se Čech snažil situaci uklidnit, Sculley na něj, jak ukázaly bezpečnostní kamery, zaútočil řetězem. Makar zemřel v důsledku silného krvácení. „Chci, aby vražda bratra byla potrestána,“ říká jeho sestra Adéla Makarová.

Reklama

Co ve vás soudní verdikt vyvolal?

Vůbec jsem to nečekala. Cítím totální vztek. A velké zklamání. Počítala jsem, že to bude kvalifikováno jako vražda, nebo alespoň neúmyslné zabití. Ne že vrah bude puštěn na svobodu.

Soud argumentoval, že šlo o nutnou sebeobranu. Nepřesvědčily ho ani záběry z kamer, které ukazovaly, že tím, kdo útočil, byl Raymond Sculley. Čím si to vysvětlujete?

Nebyla jsem přítomná na výsledný rozsudek, ale celý týden předtím. Soud probíhal standardně, nic nenasvědčovalo tomu, že to dopadne tak, jak to dopadlo. Nerozumím tomu.

Jak se během přelíčení choval Raymond Sculley?

Mluvil zbrkle a lživě. Řekl, že uhodil bratra jen jednou, ten upadl na zem, stačil se otočit a ještě ho nějak ohrožoval. Tak to ale nebylo. Můj bratr spadl mrtvý na zem během patnácti vteřin poté, co ho Sculley udeřil. Na jeho zádech navíc byly jasně viditelné známky po opětovném bití řetězem.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc