Co se slíbilo, to se také stalo. Koruna od čtvrtka volně plave a podle plánu také posiluje. Za první dva dny zhruba o padesátník, a to bez velkých výkyvů, což ve světě vzbudilo příznivé reakce.

Dobrý dojem z akce nazývané někdy jako czexit pramení ze špatné zkušenosti Švýcarska, kde kurz předloni při uvolnění franku vyletěl o 40 procent. Česká národní banka proto na rozdíl od Švýcarska netajila, kdy chce měnu uvolnit, a využila minulý týden hned první možný termín.

ČNB nyní podle guvernéra Jiřího Rusnoka nechá korunu volně plout, aby si sama našla svoji novou „rovnovážnou hladinu“. Toto hledání může ještě vést k rychlým pohybům oběma směry, protože korunu v naději na její posílení nakoupilo velké množství zahraničních spekulantů, proto se s ní nyní bude hodně obchodovat. Rusnok upozornil, že ČNB znovu zakročí, pokud by se kurz dostal do nežádoucích extrémů v kterémkoli směru, ale že by na trhu už raději nezasahovala.

Čeští ekonomové zatím nemění odhady, podle nichž by koruna měla letos mírně posílit. Průměrná předpověď pro konec roku je 26,20 korun za euro. Od ČNB se čeká, že se bude snažit udržovat kurz zhruba mezi 25 a 28 korunami.

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte