Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Kasárna kultury a oddechu

Do pražského Karlína se po vojácích překvapivě nastěhují umělci

49A_karlin01_jaros_varianta
Karlín • Autor: Milan Jaroš

Dlouho to vypadalo, že areál karlínských kasáren skončí jako další smutný příklad neschopnosti státu nakládat se svým nemovitým majetkem. Teď v něm ale stojí muž označovaný za „kulturního developera“ Matěj Velek (35) a s úsměvem se rozhlíží po jeho nádvoří. Do vzduchu energicky kreslí, jaké má plány s obřím prostorem opuštěným armádou, a když je v nejlepším s popisem všech chystaných aktivit od kavárny, hřiště, divadla a kina až po rezidenční ateliéry, pronese: „Řekl jsem jim s nadsázkou – jděte do háje s Berlínem, tohle bude Praha a bude to ještě lepší než tam!“

Tak popisuje nyní ukončené jednání s týmem ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, jehož rezortu dnes kasárna patří. Velek ho na podzim oslovil se smělou myšlenkou proměnit kulturní památku v gigantické kulturní centrum pojmenované Kasárna Karlín. Státním úředníkům se to zalíbilo a během několikaměsíční - velmi opatrné - debaty začali Velkův koncept přirovnávat k aktivitám, jež se díky vstřícnosti tamních politiků dějí právě v nevyužívaných areálech německé metropole.

Myšlenka se oficiálně do konce dotáhla až teď. Minulý týden ministerstvo s Velkovým týmem podepsalo tříletou smlouvu o provozování kasáren pro kulturní účely. Karlín, osmá městská část, ale s ní i celá Praha, získala unikátní šanci vytvořit něco, co tu v takovém měřítku ještě nikdy nebylo.

Dvůr jako náměstí

Ubikace pro dva tisíce vojáků nechala v Karlíně postavit rakouská armáda na konci čtyřicátých let 19. století podle projektu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1539
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte