Šéf AV ČR prof. Jiří Drahoš, 12.8.2016, Praha
Autor: Milan Bureš

O tom, že dnes už bývalá hlava tuzemské Akademie věd ČR Jiří Drahoš (68) pomýšlí kandidovat na pozici hlavy státu, hovořila média i politici od podzimu loňského roku. A život to potvrdil: poté co fyzikálnímu chemikovi skončilo minulý týden funkční období v akademii, své prezidentské ambice obratem oznámil. Mezi doposavad známými kandidáty není bez šancí, volit se bude za deset měsíců – do té doby musí čeští voliči zjistit, kdo je vlastně kdo.

Chvíli počkejte

Vysoký šedovlasý muž s brýlemi chvíli posedí, chvíli nervózně poposedává a pak se zase rychle zvedá. „Je to pro mě přece jen trochu nezvyklá role a při výkladu jsem zvyklý stát, tak to snad nebude vadit,“ říká přítomným. V pražské Národní technické knihovně, v obklopení budovami vysokých škol, což je záměr, se čerstvý kandidát prezidentství Jiří Drahoš právě „neformálně seznamuje“ s novináři. Úzkostlivě připomíná, že v tuhle chvíli ještě kampaň nezačíná – on má teď hlavu plnou vyklízení kanceláře a předávání předsednické funkce své nástupkyni. Jak říká, naplno se do objíždění republiky a do debat o svých politických názorech pustí v příštích týdnech.

Vžité představě suchopárného vědce řečník neodpovídá. Na sedačku uvolněně odhodí aktovku, než se obrátí k posluchačům. Je zjevné, že Drahoš rád mluví a publikum mu není nepříjemné – stejně jako mu nedělá potíž zmínit své domácí i mezinárodní vědecké i manažerské úspěchy.

Otázkám na konkrétní politiku se však snaží vyhnout – jediné, o čem mluví s jistotou, je to, že Česko patří do Evropské unie a NATO, mělo by v nich zůstat a navíc se chovat jako jejich aktivní člen. Nepříjemné dotazy však samozřejmě přijdou. Když má odpovědět na otázku, zda by jmenoval vládu, v níž by seděli členové zdejší komunistické strany, nad odpovědí chvíli znejistěle přemítá – není vyloučené, že kdyby volbu nakonec vyhrál, právě tohle může být jeho první prezidentské dilema, a zároveň je to téma, které může kandidátovi ubrat část voličů – ale nakonec odpoví: „Respektuji, že komunistická strana existuje a je přítomná v parlamentu, ale pokud někteří její členové otevřeně adorují Stalina, nevidím důvod, proč takovou vládu jmenovat.“

I_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1485

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte