Tisk

Pohyby koruny sleduje bedlivě, ale na setkání s šéfy centrální banky toho moc nenamluvil. Radek Rozsypal jen tiše pozoroval situaci, s uklidňujícím vědomím, že sám už má dávno všechno pěkně vyřešené.

Rozsypal je finančním ředitelem podniku TOS Varnsdorf, prosperující továrny v zapomenutém koutě na severu republiky, ze které za sto let vyrostl největší český výrobce obráběcích strojů. Zdejší objemná zařízení, na kterých se pak vyrábějí třeba ramena do bagrů nebo lisy na kakao, kupují v 85 procentech případů zahraniční firmy – a platí v cizích měnách, což je důvod, proč Rozsypal musí nynější dění v centrální bance hlídat.

Začátkem března s potěšením přijal pozvání do Ústí nad Labem na debatu s guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem, aby si přímo poslechl, co na jaře banka chystá. V dnešní době jde o zvlášť cenné informace. ČNB už delší dobu říká, že na jaře přestane s oslabováním koruny a zruší práh na úrovni 27 korun za euro, pod který se koruna nepodívala od listopadu 2013. Česká měna tak po dlouhé době zase začne svobodně plout. Po uvolnění stavidel se čekají výkyvy v obou směrech, a to možná už velmi brzy. Postupem času by ale kurz měl zpevnit zpátky do dnes zakázaného pásma pod 27 korun za euro, s dalekosáhlými důsledky pro celou ekonomiku.

Rozsypal kvůli tomu stojí v posledních měsících před ošemetným rozhodnutím – stejně jako další exportéři, na nichž je česká ekonomika závislá. Právě kvůli nim se koruna v roce 2013 oslabovala – dostali jistotu, že za svoje vydělaná…

I_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte