35A_jaros
Příčiny českého vzdoru mají kořeny v devadesátých letech, kdy sem dorazila svoboda.

Polovina letošního března přinesla pro mnohé překvapivé zjištění: Česká republika je dnes nejhlasitějším zastáncem střelných zbraní v Evropě. Když evropští poslanci ve Štrasburku v úterý 14. března hlasovali o dodatku k unijní směrnici číslo 477/91, který kvůli hrozbě terorismu zpřísňuje držení zbraní mezi lidmi, čeští delegáti se jako jeden muž postavili na odpor, bez ohledu na politickou příslušnost. Jediný z nich, který hlasoval pro směrnici, byl socialista Jan Keller, jak ale později řekl, omylem. Zbytek Evropy však české europoslance, ke kterým se přidali ještě liberálové z dalších zemí a také notoričtí odpůrci čehokoli, jednoznačně přehlasoval.

Česká osamocenost v postoji ke zbraním se ale projevila už o několik měsíců dříve. Na konci loňského roku ministr vnitra Milan Chovanec jako jediný v Radě ministrů odmítl hlasovat pro přijetí této směrnice (proti bylo ještě Lucembursko, které ovšem naopak chce zbraně omezit ještě mnohem víc). Když byl Chovanec svými kolegy přehlasován, přišel s nápadem, že právo na zbraň vloží do české ústavy. Média pak obletěla jeho fotografie, na níž pózuje s puškou na prsou. Proti schválené směrnici potom stovky lidí demonstrovaly v centru Prahy s heslem upomínajícím na zdejší nepokoje před druhou světovou válkou: „Neberte nám zbraně, dali jsme si na ně!“ Tento markantní odpor přinesl otázku, jak se z mírného národa, který jinak třeba otázky své armády příliš neřeší, stal tak vehementní obhájce soukromého arzenálu.

Neomezený palebný…

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte