Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Věcem na stopě

Když si člověk otevře paměti architekta, většinou se nesměje. Vzpomínky Martina Rajniše jsou ale stejně nestandardní jako sám architekt. Nabízejí skoro humoristickou četbu, která místy připomíná dobrodružství barona Prášila. Pamětníci však tvrdí, že fakta sedí a že všechny ty divoké příběhy jsou (plus minus) čistá pravda. Podle vlastního výkladu je Rajniš vedlejším produktem oslav vítězství v bitvě u Kursku; byl počat v roce 1943 pod vlivem koňaku schovaného od začátku války pod uhlím. Jeho dětství nebylo lehké: protivné děti mu jako jedináčkovi vadily do té míry, že jednomu rozbil hlavu popelníkem. Nemenší ústrky mu připravily budovatelské učitelky ve škole, která pro něj byla „pustý, skoro zlovolný mrhání časem, intelektem, kreativitou, chutí žít a chutí pracovat“. Zrodil se anarchista. Tak se Martin Rajniš vidí a tak vypráví i svůj život. Jako řetěz kroků, které vždy nějak obcházely systém a jejichž vedlejším produktem byly adrenalinové historky; kdo jiný například mohl v roce 1968 dobývat sovětskou ambasádu v Amsterdamu spolu s tamní buňkou levicových socialistů?

Rajniš celý produktivní věk pracoval, vedl kancelář, navrhoval, vydělával – je například spoluautorem obchodního domu Máj, projektoval obchodní centrum Nový Smíchov a okolí křižovatky Anděl. Mluví o tom i o změně, která přišla pak: vrací se ke kořenům stavění a pracuje s dřevěnými konstrukcemi (poštovna na Sněžce, věž Bára, vzducholoď v galerii DOX). Nazývá to „třetím životem“, kdy by člověk měl „bejt věcem…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte