Kultura

Nebeský Bibendum

Francie se dlouhodobě těší pověsti komiksové velmoci – co jinde je avantgardou, najde si tu početné publikum. Jako alba kreslíře Nicolase de Crécyho, jehož triptych Nebeský Bibendum vyšel česky. Dvě stě velkoformátových stran o roztomilém tuleni Diegovi, který se vylodí v New Yorku nad Loirou a je na roztrhání, neboť se na něm rozhodne demonstrovat svou sílu dobro i zlo. Ale co je dobro a co zlo?

Hned pod názvem Nebeský Bibendum se skrývá odkaz, který se odvíjí od římského zvolání „Teď je čas pít…“ a vede až k bratrům Michelinovým, jimž se citát oslavující porážku Kleopatry líbil natolik, že ho použili v roce 1894 v reklamě coby symbol francouzského ducha. Tehdy se zrodil bodrý bílý panáček přezdívaný Bibendum; Pán průmyslu, jenž dokáže vše pro svou vlast a umí se radovat. Podobně mnohovrstevnaté je celé album, které nabízí čtenáři různé interpretace příběhu. První dva díly vyšly ještě v devadesátých letech, třetí v roce 2002 – a v duchu tehdy vládnoucího postmodernismu je album Bibendum mnohoznačné, bláznivé, eklektické a ironické.  

Tuleně se ujme skupina profesorů, kteří se z něj rozhodnou udělat miláčka davu. Ti, již by měli požehnání lidu, zkoušejí, jak s ním díky svému intelektu mohou manipulovat. A na jejich pokusy je krátký i ďábel. Z antropomorfizovaného tuleně se stává osamělá figurka pohybující se po metropoli v doprovodu inteligentního psiska, které mu objednává drinky – a každý z mocných si do Diega může…

I_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte