Petr Jašek
Petr Jašek • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Petr Jašek zřejmě poznal hrůzy, které si jeho krajané neumějí představit. Mluví o nich ale zhruba, jako by popisoval nedělní výlet. Hovoří klidně, s přimhouřenýma očima a takřka neustále se usmívá, což jeho historky dělá o to děsivějšími. Často tu vypráví o Monice Dra, nigerijské ženě, kterou spolu s jejím manželem cestou do kostela přepadli členové islamistické organizace Boko Haram. Ozbrojenci poznali podle šatů, že Monica a její muž jsou křesťané. Namířili na ně samopaly a dali jim vybrat: buď na místě odříkají šahádu, tedy muslimské vyznání víry, anebo zemřou. Když to pár odmítl, ozbrojenci usekli muži hlavu. Vyděšená Monica začala utíkat. „Muži ji dobíhali, sekali ji mačetami do zad, viděl jsem ty jizvy,“ vypráví Jašek, na tváři mu stále hraje lehký úsměv. Muži prý nakonec Monicu dostihli, podřízli jí hrdlo a její tělo odhodili do příkopu u cesty mezi odpadky. Kdyby útočník vedl řez o pár centimetrů níž, žena by vykrvácela. Takhle jen ztratila vědomí. Měla velké štěstí – kolemjdoucí vesničané ji v příkopu našli a odnesli ji do nemocnice. Přežila, ale v krku má stále díru, a když chce mluvit, musí ji prstem ucpat. „Naše organizace jí zaplatila operaci. Bylo to pro mě jedno z nejsilnějších setkání v životě,“ pokyvuje vypravěč svou holou, kulatou hlavou.

Misionář? To je silné slovo

Petr Jašek pracuje pro americkou křesťanskou organizaci Hlas mučedníků, která se pokouší pomáhat lidem stejného vyznání v nouzi. Svoji práci v tichosti dělal čtvrt století a objel…

I_obalka_R11_oprava1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R11_oprava1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 626

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte