Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Mezi absolutně úspěšnými

Sarah Thornton ví o současném výtvarném umění hodně, ale hlavně se nebojí zeptat. A právě to je důležité: v Kanadě narozená socioložka a historička umění netrpí obvyklou představou svých kolegů a kolegyň, že k výkladu těžce uchopitelného fenoménu si vystačí s používáním efektních odborných termínů, a tak raději vyrazila se spoustou otázek do terénu. S umělci, galeristy, kurátory, sběrateli i diváky pořídila stovky rozhovorů, z nichž pak jako zkušená etnografka složila ten nejtrefnější portrét globální výtvarné scény.

Oněch sedm dní z názvu knihy strávila postupně v metropolích současného umění – na aukci, semináři, veletrhu, udílení ceny, bienále, v ateliéru a redakci uměleckého časopisu. Zní to jako krátký úsek, jenže návštěvám Art Basel, Benátek či Takašiho Murakamiho předcházely měsíce příprav s rešeršemi a konzultacemi, další měsíce následovaly se sbíráním komentářů dalších aktérů. Nejúchvatnější na výsledku je, jak bez hodnoticích znamének a deníkovým způsobem zaznamenává autorka různé pohledy na věc. „Bienále je jako sraz absolventů střední školy, na kterém jsou všichni absolutně úspěšní. Není to reálný svět,“ řekne jí tak jeden sběratel, zatímco redaktor magazínu Artforum pronese: „Někdy je velmi výmluvné to, co nenapíšeme.“

Nejde ovšem jen o sbírku výstižných bonmotů. Sarah Thornton se bizarním prostředím plným egoistů, zazobanců, snobů (knihu psala těsně před finanční krizí z roku 2008) i upřímných entuziastů očividně baví. Ale zároveň je fascinovaná jeho…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte