Kultura

Přišel befel od císaře pána

Tam v Bukovině, kde vesnička Zálešičky leží, / mysl má tam v dlouhé chvíle běží. / Tam v zákopech prožil jsem trudné chvilky, / když na stráži jsem tam stál dvě hodinky. / Hučí děla, vzduch se chvěje, slyšet z pušek rány, / u Černovic bojujou již dlouho obě strany. / Rusové s oddílem silným doráží na naše stráže, / z té strany sem silně sálá od požárů záře.“ Klidně by to mohla být písnička na táhlý nápěv podobná populární Vojně na Itálii. Jde ovšem o zapomenuté verše zapomenutého rodáka z pražských Košíř Antonína Janoty, který si je zaznamenal právě před sto lety při tažení v Bukovině.

V tomhle je největší kouzlo knížky překladatelky Pavly Horákové a rozhlasového publicisty Jiřího Kamene, jež je jakýmsi završením jejich dvacetidílného cyklu Polní pošta pro stanici Vltava. Z pozůstalostí českých účastníků první světové války – ať už bojovali a strádali na jakékoli straně – sestavili pestrý textově-obrazový kaleidoskop, který tak trochu připomíná staré kalendáře. Mísí se tu básničky, dopisy, úryvky z novin, deníků, učebnic a mezi vší tou hrůzou občas vyplave intimní perla, která připomíná, že v šíleném konfliktu se ztrácely miliony lidí, ale úplně se z něj nevytratila lidskost; totiž schopnost citlivě pozorovat běsnění kolem sebe, byť by bylo lepší zavřít oči.

Důmyslné je členění kapitol, respektive jednotlivých válečných roků. Vždy je uvozuje deník politika a novináře Jana Herbena a následně se pokračuje útržkovým vyprávěním devíti vojáků, s nimiž projdeme…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1664

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte