Začíná to být jiná instituce, než na jakou jsme zvyklí. Ke 220. výročí založení si Národní galerie pod vedením Jiřího Fajta nadělila dárek v podobě vernisáže 12 plastik výtvarníka Aj Wej-weje s názvem Zvěrokruh stojících před Veletržním palácem. A čínský umělec okamžitě ukázal, v čem spočívá jeho genialita: před páteční vernisáží svá rozesmátá prasata, kohouty, berany či psy obalil do termoizolačních fólií, které se teď po tisících kusech rozdávají uprchlíkům, aby nezmrznuli.

Že je jednou z hodnot umění i umění provokovat, víme už od dadaismu (který si mimochodem v těchto dnech odbývá též krásné sté výročí). Aj Wej-wej tuhle schopnost dotáhl k dokonalosti. Vynesla mu nejen vězení v rodné zemi, ale i globální slávu a peníze. Zmenšená pozlacená varianta Zvěrokruhu (díla mu vyrábí několik ateliérů připomínajících továrny) se loni prodala za 2,8 milionu liber.

Zvěrokruhem Aj Wej-wej odkazuje k události, která se stala v jednom z císařských sídel poblíž Pekingu v roce 1860. Tehdy tam angličtí vojáci s francouzskými spojenci ukradli originální zvířecí plastiky, jež umělec o 150 let později okopíroval. Po čtvrteční pražské intervenci se záchranářskými fóliemi se tahle historická reference pro diváka upozadí a dílo bude vnímané v souvislosti s uprchlickou krizí. Což ale vůbec nevadí, protože současné umění je proměnlivé a právě v tom je jeho síla. Reflexí uprchlíků se momentálně Aj Wej-wej stejně zabývá mnohem víc než rodnou Čínou. Jeden z ateliérů…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1759

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte