Zvláštní právní komise Organizace spojených národů se postavila na jeho stranu, ale tento fakt mu k ničemu nepomůže. Julian Assange, muž, který prostřednictvím projektu WikiLeaks zveřejnil utajované dokumenty americké vlády (a v některých případech upozornil na její nezákonné jednání), bude dál trávit čas na ekvádorské ambasádě v Londýně. Přestože se zmíněná komise usnesla, že jeho teď už tříletý pobyt na velvyslanectví je „svévolné zadržování“ ze strany Velké Británie.

Úředně vzato, nejde o tajné dokumenty, ale o pět let staré obvinění ze sexuálního obtěžování a znásilnění, kterému čelí ve Švédsku. To v roce 2010 požádalo Británii, aby mu australského občana Assange vydala a on se mohl podrobit výslechu. Assange se pokoušel bránit soudní cestou, ani jednou ale v Británii neuspěl, a tak se nakonec skryl na ekvádorské ambasádě, kde získal azyl. Od té doby obývá jednu z tamních kanceláří.

Celý spor se vede o to, zda měl být Assange švédskou prokuraturou vyslechnut v Londýně, či ne. Komise OSN tvrdí, že ano. Švédové to dlouho odmítali. Když nakonec souhlasili, vyjednávání mezi třemi státy se táhlo tak dlouho, až bylo obvinění z obtěžování promlčeno. Obvinění ze znásilnění ale bude platné až do roku 2020. Švédové však především trvají na tom, že výslech v Londýně není nutný, protože Assangeovi nehrozí ve Švédsku nic jiného než výslech – a případný další zákonný postup. Takže nač alternativní cesty? Assange se podle Švédů a Britů na ekvádorské ambasádě „zasekl“ zcela…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte