51-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Pokud existuje Ježíšek a opravdu si sepisuje seznam těch, které na Štědrý den obdaruje, dvě jména z něj letos rozhodně vyškrtl – Christopher Boyle a Kathy McKay. Tihle dva angličtí psychologové totiž v listopadu udělali něco, co jeho postavení zcela zásadně ohrožuje. V prestižním vědeckém časopise Lancet Psychiatry doporučili rodičům odhalit dětem, že Ježíšek
ve skutečnosti neexistuje. Kouzelná lež, které se generace otců a matek na svých ratolestech tradičně dopouštějí, prý páchá víc škody než užitku a je načase s ní skončit.

Dodejme pro pořádek, že doporučení zmíněné dvojice odborníků se týká postavy Santa Clause, jenž roznáší dárky v anglosaském světě. Podobnost s Ježíškem, který má ve většině českých domácností jen málo společného s biblickým Ježíšem, je ovšem tak velká, že si dovolíme závěry převzít.

Strážci moudrosti

Malé děti sice žijí v trochu magické realitě, výzkumy ovšem ukazují, že nevěří jen tak něčemu. Dřímají v nich budoucí vědci, kteří zvažují hypotézy a požadují důkazy. Už ve třech letech obvykle dobře chápou, že pohádkové postavy, strašidla nebo třeba čarodějný učeň Harry Potter reální nejsou. Jakmile však nadpřirozená postava dokáže aktivně proniknout do jejich skutečného světa, má v dětských myslích vyhráno.

Zoubková víla, jež umí pod polštářem vyměnit vypadlou stoličku za pytlík bonbonů, nebo Ježíšek, který dodá ve smluvený čas pod smrček předem objednané dárky, stvrzují svou existenci pádnými důkazy. A právě tahle hmatatelná aktivita…

I_obalka R52_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka R52_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1562

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte