0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda17. 12. 20164 minuty

Nový úkol Jiřího Langa

Dvě verze bleskové výměny šéfa Národního bezpečnostního úřadu

Posila, nebo riziko? (Jiří Lang) • Autor: Milan Jaroš

Bývalý dlouholetý šéf BIS Jiří Lang se vrací do tuzemské zpravodajské komunity. Celkem překvapivě byl vládou i poslaneckým výborem pro bezpečnost schválen do funkce ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Důvod nečekané a bleskové změny (kterou poslanec Bohuslav Chalupa /ANO/ přirovnává k nedávné překotné a neprůhledné policejní reformě) je vykládán ve dvou verzích. Oficiální i neoficiální. A přináší znepokojivou otázku: nebyla jmenováním Langa do pozice šéfa NBÚ porušena hranice, daná servisním postavením BIS vůči výkonnými pravomocemi vybavenému NBÚ?

Až na Hrad

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Oficální verze je jednoduchá. „Jiří Lang je zkušený muž, který bude zárukou pro práci NBÚ,“ říká premiér Bohuslav Sobotka. Ke změně došlo nyní a rychle proto, že se rychle mění bezpečnostní tvář světa a dosavadní šéf NBÚ Dušan Navrátil bude budovat nový čtyřsetčlenný tým, který se má věnovat kybernetické bezpečnosti. Má to logiku, zárodky týmu vznikly už před třemi lety právě na NBÚ. „Cítím, že to je moje dítě, a je mojí povinností a srdeční záležitostí dovést ho k dospělosti,“ říká Dušan Navrátil, který vedl NBÚ deset let.

Až na Bohuslava Chalupu nevidí v bleskové změně problém ani poslanci, kteří ve čtvrtek Langovo jmenování posvětili. „O změně jsem se dozvěděla až z médií, to je od vlády neférové. Ale panu Langovi věřím a nevidím ve jmenování žádný problém,“ shrnuje postoj bezpečnostního výboru jeho členka Jana Černochová.

Zpravodajská komunita si není tak jistá. Neoficiální výhrady,…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc