Barbora Havelkova
Barbara Havelková • Autor: Milan Jaroš

Kdybych byla prezidentkou, jezdila bych do regionů a vedla dialog s občany a občankami. Nikoli kvůli popularitě, ale s cílem čelit nejrůznějším manipulativním prezentacím reality a spojovat rozdělené. Česká prezidentka nemá mnoho výkonných pravomocí, což se může zdát jako slabina, ale podle mě je to příležitost – je to jedna z mála politických institucí, která se může a má v první řadě starat o věci veřejné, a nikoli politicko-stranické. Osobní setkávání s občany a občankami by těmto cílům prospělo oboustrannou výměnou zkušeností a perspektiv. Jeho prostřednictvím bych se chtěla dozvědět o životech lidí, zejména mimo velká města, zprostředkovávat vcítění se do životů druhých a být k dispozici k odpovědi na otázky veřejných politik a státu.

Brexit a volba Trumpa v USA ukázaly, že pocit ekonomické, sociální a kulturní nejistoty mezi lidmi se dá velmi snadno zmanipulovat. A poštvávání různých skupin společnosti proti sobě a hledání nepřítele brání pravdivému popisu příčin problémů.

Na jedné straně je třeba vnímat, že žitá realita elit se může velmi lišit od zkušenosti života mimo velká města, v regionech s vysokou nezaměstnaností, na minimální mzdě, v kolotoči exekucí atd. Globalizace, navzdory tomu, že celkově prospívá ekonomickému růstu a přináší výhody všem coby spotřebitelům, může mít negativní dopad na zaměstnanost či příjmy určité části obyvatelstva. Podobně fakt, že celonárodní nezaměstnanost se pohybuje na slušných pěti procentech, neznamená, že je v každé obci či…

I_obalka_R50_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte