Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Místo činu: Praha

Antologie povídek je pátráním po možnostech české detektivky

Svést českou detektivku k drsné škole – takového úkolu se ujal literární kritik Pavel Mandys.  Zakladatel ceny Magnesia Litera se věnuje žánrům, které jeho kolegové pomíjejí – jako je právě detektivka, ale i literatura pro děti či komiks. Bylo tedy nasnadě vybrat právě jeho coby editora českého příspěvku k edici Noir, která má kořeny v americkém nezávislém nakladatelství Akashic Books.

Na poli žánrovém vybíral Mandys z osvědčených autorů: bývalý policista Martin Goffa, literární vědec Michal Sýkora či matador Jiří W. Procházka. Spíše skromná tradice tuzemské detektivní literatury jej ovšem donutila sáhnout i mezi beletristy. Oslovil logicky ty, kteří už použili postupy vlastní detektivní literatuře – Kateřinu Tučkovou, Miloše Urbana nebo Petra Stančíka. Po Brooklyn Noir či Trinidad Noir je tu coby 81. svazek Praha noir. A právě místo činu je snad to jediné, co nakonec čtrnáct povídek dělených do čtyř oddílů spojuje. Všechny příběhy se odehrávají v české metropoli, od Karlova mostu po hostivařský industriál.

Zatímco česká detektivka koketovala spíše s britskou tradicí, ve které hrály prim logické hádanky odhalované bystrým vyšetřovatelem, noir vyrostl z americké drsné školy Dashiella Hammetta a Raymonda Chandlera. Pulpové magazíny přinesly ve dvacátých letech minulého století na scénu periferii, nelítostný byznys a temná zákoutí velkoměst, která jsou teritoriem obhroublých detektivů. Nebo častěji zoufalých soukromých oček, kterým na životě moc…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R50_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte