Kultura

Místo činu: Praha

Antologie povídek je pátráním po možnostech české detektivky

Svést českou detektivku k drsné škole – takového úkolu se ujal literární kritik Pavel Mandys.  Zakladatel ceny Magnesia Litera se věnuje žánrům, které jeho kolegové pomíjejí – jako je právě detektivka, ale i literatura pro děti či komiks. Bylo tedy nasnadě vybrat právě jeho coby editora českého příspěvku k edici Noir, která má kořeny v americkém nezávislém nakladatelství Akashic Books.

Na poli žánrovém vybíral Mandys z osvědčených autorů: bývalý policista Martin Goffa, literární vědec Michal Sýkora či matador Jiří W. Procházka. Spíše skromná tradice tuzemské detektivní literatury jej ovšem donutila sáhnout i mezi beletristy. Oslovil logicky ty, kteří už použili postupy vlastní detektivní literatuře – Kateřinu Tučkovou, Miloše Urbana nebo Petra Stančíka. Po Brooklyn Noir či Trinidad Noir je tu coby 81. svazek Praha noir. A právě místo činu je snad to jediné, co nakonec čtrnáct povídek dělených do čtyř oddílů spojuje. Všechny příběhy se odehrávají v české metropoli, od Karlova mostu po hostivařský industriál.

Zatímco česká detektivka koketovala spíše s britskou tradicí, ve které hrály prim logické hádanky odhalované bystrým vyšetřovatelem, noir vyrostl z americké drsné školy Dashiella Hammetta a Raymonda Chandlera. Pulpové magazíny přinesly ve dvacátých letech minulého století na scénu periferii, nelítostný byznys a temná zákoutí velkoměst, která jsou teritoriem obhroublých detektivů. Nebo častěji zoufalých soukromých oček, kterým na životě moc…

I_obalka_R50_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte