Mezi novináři koluje vtip: Učíme se počítat „jedna, dva, trend“. V tuhle chvíli je ale nejspíš správné říci, že na celém světě je vidět populistický trend. Podstatná otázka přitom zní: Co pohání jeho tak mimořádný vzestup?

Skoro měsíc po zvolení Donalda Trumpa šli k volbám Evropané a výsledky byly různorodé. Italové hlasovali proti všemu – proti vládě, proti Evropské unii, tudíž i proti svému centristickému, na reformy zaměřenému premiérovi Matteu Renzimu. Rakouští voliči naopak odmítli krajně pravicového kandidáta Norberta Hofera. Přesto bylo překvapivé, že tento zástupce Svobodné strany Rakouska – jejímž prvním vůdcem byl bývalý nacistický ministr a příslušník SS – získal v hlasování 46 procent. V posledních letech téměř po celé Evropě, od Francie přes Nizozemsko k Německu, pravicové populistické strany sílí.

Zdá se však, že ve většině evropských zemí populisté jen sotva získají moc; nemohou totiž napodobit to, co se podařilo Trumpovi: ovládnout mainstreamovou politickou stranu. Evropské strany jsou vnitřně silné a mají mechanismy, jež takové nepřátelské ovládnutí znemožní. Naopak americké politické strany už od vzniku primárek nejsou nic jiného než jakýsi nosič populárních politiků. Jakmile se ukázalo, že Trump získá nominaci republikánů, stranická struktura se rozložila a změnila se v jeho exekutivu.

Společný faktor

Trumpovi příznivci a jiná populistická hnutí často říkají, že klíčem k jejich úspěchu je ekonomika: její pomalá regenerace, stagnace mezd,…

I_obalka_R50_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte