Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Dopis z…

Dopis z Lyonu

Říkají tomu nevolnost

Daily Life Around the World
Lyon • Autor: Profimedia, Redux

Co je nového v naší provincii? Na povrchu pár drobných událostí: Na náměstích vyrostly boudy vánočních trhů. Lyon přijal a ubytoval sto osmdesát jedna dospělých uprchlíků z demontované „džungle“ v Calais, plus osmdesát dětí bez doprovodu. V lyonském auditoriu probíhá festival ruské klasické hudby, v rámci kterého umělecký šéf Lyonského národního orchestru Leonard Slatkin oddiriguje šest symfonií Čajkovského. Město se chystá na Slavnost světel, největší a turisticky nejnavštěvovanější lyonskou událost, která byla vloni, po teroristických útocích v Paříži, z bezpečnostních důvodů zrušena. Stav pohotovosti sice trvá, takže letošní slavnost bude v porovnání s uplynulými ročníky omezená, ale uskuteční se, neboť podlehnout strachu by podle radnice znamenalo „přiznat vítězství teroristům“. Ve veřejných budovách a na nárožích jsou vylepeny plakáty s hlavičkou republiky, které připomínají občanům, že je nutné se před volbami v roce 2017 zaregistrovat. A v místním deníku Le Progrès defilují, zatím bez předvolební hysterie, prezidentští kandidáti.

Tak nějak vypadá Lyon s blížícím se adventem, ale o tom dnes nechci psát. I když by to asi bylo snadnější než se snažit pojmenovat něco, co se odehrává pod povrchem a co jako skrytá nevolnost otravuje běh našich lyonských dní.

Ta nevolnost vlastně není nic skrytého. Francouzi o ní vědí a hovoří o ní už dlouho, mají pro ni dokonce termín „le malaise“. Skrytý je pouze její původ, který ani pro zdatné francouzské teoretiky není snadné…

I_obalka_R48_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte