Kultura

Jak přešít rodinu

Před třinácti lety slíbil kreslíř Max Andersson fanouškům, že následující rok vydá nový autorský komiks. Počkat si ale museli až do letoška, kdy vyšla Vykopávka. Černobílé album má charakteristickou silnou linku, expresivní šrafování a je plné morbidních fantazií. Přesto je něco jinak. Namísto Auťáčka, Traktorky nebo potraceného embrya se zálibou v Dostojevském, kteří byli bizarními hrdiny předchozích příběhů, obsadil do hlavní role vlastní rodinu.

Švéd Andersson již devatenáct let žije v Berlíně. S rodiči a sourozenci se prý častěji vidí ve snech než osobně. Právě z nich čerpá Vykopávka, jež začíná výpravou na rodnou hroudu zobrazenou coby archeologické naleziště. Setkání je intenzivní a končí nejistotou, zda „to byli oni“. Není se čemu divit. Z domu jsou trosky a jeho otec se rozhodl celou rodinu přešít. Kdyby vypravěč neodjel, zapojil by do skládačky i jeho části těla. Andersson tu opět používá osvědčenou metodu: obnažit vše, co provokuje, sex, vyměšování, nahotu. Až na dřeň a v takovém množství, až se vytratí původní významy a nastoupí nové. Zvrhlé se stává humorným, morbidní roztomilým, odporné naopak banálním… Hra, na kterou čtenář musí přistoupit, pokud se chce jeho postpunkovou podzemkou svézt. Zastavuje ve stanicích Paradox, Sarkasmus a Temné fantazie, ale ne nutně v tomto pořadí.

Ani pro autobiografii tu není přes rodinný námět místo. Spíš komiks upomíná na Kafkovu absurditu a Lynchův děs. Napětí, které vytváří, otřásá zbytky jistot,…

I_obalka_R47_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte