46-komentar1
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Je evidentní, že události kolem Donalda Trumpa jsou strhující politickou lekcí. Vysmívaný outsider, který měl být na úspěch v soutěži o úřad nejmocnějšího člověka planety příliš nezkušený, směšný a pro citlivější povahy odpudivý, se trpělivě, nezdolně propracoval až k vítězství. Američané si jej vybrali přesto, že dělal věci, o nichž panovalo přesvědčení, že je vážný kandidát na nájemce Bílého domu dělat prostě nemůže. Ještě dlouho nedostaneme z hlavy, jak se veřejně vysmál postiženému člověku, urazil rodinu padlého vojáka, vyzul se z placení daní a říkal, že to je normální. Byl schopný popřít věci, které vyslovil pět minut předtím. Měl za sebou rozvody, nevěru, oplzlé řeči o ženách. Neprůhledné obchody a styky v Rusku. Štval proti ilegálním přistěhovalcům, přitom jeho manželka – cizinka – pracovala ve svých profesních počátcích v USA načerno.

Fakt, že kritická, voličsky náročná americká veřejnost je ochotná cokoli z toho svému prezidentovi tolerovat, něco důležitého znamená. Mluví se o proměně hodnot, strachu z nezadržitelně přicházejících časů, kdy bílý muž, tahle dosud dominantní voličská a politická entita, ustoupí ženám a menšinám. Mluví se o strachu z globalizace, odporu k zavedeným politickým strukturám. To všechno čeká na podrobné analýzy, které ovšem stejně nemohou být tak podrobné, abychom z nich dostali jasné odpovědi. Přitom je zřejmé, že nějak se na zcela evidentní trend reagovat musí. Ale jak?

Sklapnout kufry?

Častá obava českých stoupenců Donalda…

I_obalka_R46_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2472

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte