Oslavy státního svátku 28. října měly letos vypjatější ráz než obvykle. I když se ale povzneseme nad aktuální politické třenice, je třeba si přiznat, že do 28. října je už navždy zakódovaný jeden problém. Kvůli němu bude možná spontánní zájem o tento den postupně uvadat, až se postupně změní v úplnou formalitu. Jak totiž udržet nadšení ze založení státu, který už neexistuje a za nějaký čas si jej už nikdo nebude pamatovat?

Nemusíme být ovšem nutně staromilci, abychom této vize zalitovali. 28. říjen s sebou nese velmi dobré důvody, proč jej slavit. Také však zosobňuje několik horších rysů, z nichž se může každý – bez ohledu na datum narození – poučit.

Víc Němců

28. říjen založil tradici, která by nám měla být v politickém smyslu nejmilejší – tradici české demokracie, svobodného právního státu budujícího poctivé fungující instituce. Obyvatelé Čech a Moravy byli k jejímu naplňování neseni ideály muže, který byl svým politickým myšlením výrazně napřed, a to nejen v rámci Československa. Hlásit se k Masarykově ideji státu zavdává důvod k radosti, jakkoli v ní můžeme najít omyly, jimž se vzhledem k nesmírně složité době dalo jen těžko vyhnout.

Velkou potíží bylo už pojetí státu. Československo vzniklo de iure jako národní stát, přitom ve skutečnosti národním státem nebylo. Žilo v něm šest početných národnostních skupin a jako vzor by se tedy mnohem víc hodil švýcarský národnostní model s nějakým neutrálním názvem, něco na způsob Středoevropské republiky. Obavy z…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2433

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte