Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Český humor ve stavu beztíže

Očekávaný satirický televizní seriál Kosmo zatím diváky uklidňuje, že být „malým Čechem“ je vlastně fajn

KOSMO - SITCOM
Fotografie z natáčení 5. dílu KOSMO - SITCOM • Autor: 215512121020005

Místní politická realita je často tak směšná, že je velmi těžké si z ní dělat legraci. Tak by se dal shrnout paradox vysvětlující, proč se v Česku příliš nedaří politické satiře. Její vrchol představovala legendární Česká soda v polovině devadesátých let. Před dvěma lety se k ní přidal internetový seriál Kancelář Blaník. A právě teď se upírá pozornost k pětidílné minisérii České televize Kosmo, kterou tvůrci označují mimo jiné i za politickou satiru. Dílo z pera scenáristy a bývalého filmového novináře Tomáše Baldýnského líčí, jak by to vypadalo, kdyby dnes Češi chtěli letět na Měsíc. ČT kampaní ke Kosmu vyvolala očekávání takřka politické trhaviny. K propagaci využila i nedávné krajské volby: oznámila, že minisérii nasadí až po nich, aby je „vyhroceným“ vykreslením politiků neovlivňovala. Po prvních dvou odvysílaných dílech je ovšem evidentní, že šlo o marketingový tah. Zatím sledujeme seriál, kde se sice mise na Měsíc vytuneluje, ale v zásadě je mnohem krotší než realita. Cesta na Měsíc obrazně i doslova umožňuje především to, po čem možná podstatná Čechů stále touží: s úlevou uniknout z reality.

Udělat něco velkého

Kosmem byla spojená očekávání už od první ochutnávky pro novináře na letošním festivalu v Karlových Varech. O pár týdnů později pustili tvůrci se značně pozitivním ohlasem tři díly na Letní filmové škole. Následně ukázkové epizody na podzim hrála vybraná kina po republice. Očekávání souvisela i s tvůrčím…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte