KOSMO - SITCOM
Fotografie z natáčení 5. dílu KOSMO - SITCOM • Autor: 215512121020005

Místní politická realita je často tak směšná, že je velmi těžké si z ní dělat legraci. Tak by se dal shrnout paradox vysvětlující, proč se v Česku příliš nedaří politické satiře. Její vrchol představovala legendární Česká soda v polovině devadesátých let. Před dvěma lety se k ní přidal internetový seriál Kancelář Blaník. A právě teď se upírá pozornost k pětidílné minisérii České televize Kosmo, kterou tvůrci označují mimo jiné i za politickou satiru. Dílo z pera scenáristy a bývalého filmového novináře Tomáše Baldýnského líčí, jak by to vypadalo, kdyby dnes Češi chtěli letět na Měsíc. ČT kampaní ke Kosmu vyvolala očekávání takřka politické trhaviny. K propagaci využila i nedávné krajské volby: oznámila, že minisérii nasadí až po nich, aby je „vyhroceným“ vykreslením politiků neovlivňovala. Po prvních dvou odvysílaných dílech je ovšem evidentní, že šlo o marketingový tah. Zatím sledujeme seriál, kde se sice mise na Měsíc vytuneluje, ale v zásadě je mnohem krotší než realita. Cesta na Měsíc obrazně i doslova umožňuje především to, po čem možná podstatná Čechů stále touží: s úlevou uniknout z reality.

Udělat něco velkého

Kosmem byla spojená očekávání už od první ochutnávky pro novináře na letošním festivalu v Karlových Varech. O pár týdnů později pustili tvůrci se značně pozitivním ohlasem tři díly na Letní filmové škole. Následně ukázkové epizody na podzim hrála vybraná kina po republice. Očekávání souvisela i s tvůrčím…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte