Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika, Společnost

88 + 98

O Zemana už nejde. Je třeba projevit trvalejší zájem o dění v zemi

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Každý máme hranice trpělivosti někde jinde, nicméně nyní se zdá, že si už nemalá část společnosti řekla: A dost! Lokajský dopis čtyř ústavních činitelů Číně a následná prezidentova snaha pomstít se „neposlušnému“ ministrovi  ponížením jeho příbuzného, osvětimského vězně Jiřího Bradyho (88), kterému bylo odepřeno státní vyznamenání, vyvolala naprosto nebývalou odezvu. A to i mezi tradičními stoupenci Miloše Zemana. Teď jde jen o to, aby tato vzedmutá energie zamířila správným směrem.

Bezprecedentní situace

Na dopis do Pekingu i stornované vyznamenání zareagovali rezolutně rektoři, akademici, novináři, představitelé církve i umělci. Odmítli omezování svobody i hulvátský styl. Mnozí kvůli tomu nedorazili na Hrad, kde se slavily osmadevadesáté narozeniny republiky, a dali přednost důstojnému a působivému setkání s veřejností, která zaplnila Staroměstské náměstí.

Nečekaně razantně promluvil předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, který má přitom tradičně k prezidentovi velmi blízko. V rozhovoru pro Aktuálně.cz mimo jiné řekl, že „neexistují žádné racionální ospravedlnitelné důvody, proč pan Brady neobdržel nebo neobdrží tento řád“, a k dopisu ústavních činitelů dodal, že „je to něco zcela bezprecedentního“. Nečekal prý, že se tak rychle vytratí „polistopadový étos“, a že mu vadí zejména „xenofobní postoje, nacionalismus, který se jeví v absolutním stavu, a to zejména v eurofobii a odmítavém postoji k celému procesu evropské integrace“.

Už z tak jasného a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].