Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

88 + 98

O Zemana už nejde. Je třeba projevit trvalejší zájem o dění v zemi

44-kom1-zeman
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Každý máme hranice trpělivosti někde jinde, nicméně nyní se zdá, že si už nemalá část společnosti řekla: A dost! Lokajský dopis čtyř ústavních činitelů Číně a následná prezidentova snaha pomstít se „neposlušnému“ ministrovi  ponížením jeho příbuzného, osvětimského vězně Jiřího Bradyho (88), kterému bylo odepřeno státní vyznamenání, vyvolala naprosto nebývalou odezvu. A to i mezi tradičními stoupenci Miloše Zemana. Teď jde jen o to, aby tato vzedmutá energie zamířila správným směrem.

Bezprecedentní situace

Na dopis do Pekingu i stornované vyznamenání zareagovali rezolutně rektoři, akademici, novináři, představitelé církve i umělci. Odmítli omezování svobody i hulvátský styl. Mnozí kvůli tomu nedorazili na Hrad, kde se slavily osmadevadesáté narozeniny republiky, a dali přednost důstojnému a působivému setkání s veřejností, která zaplnila Staroměstské náměstí.

Nečekaně razantně promluvil předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, který má přitom tradičně k prezidentovi velmi blízko. V rozhovoru pro Aktuálně.cz mimo jiné řekl, že „neexistují žádné racionální ospravedlnitelné důvody, proč pan Brady neobdržel nebo neobdrží tento řád“, a k dopisu ústavních činitelů dodal, že „je to něco zcela bezprecedentního“. Nečekal prý, že se tak rychle vytratí „polistopadový étos“, a že mu vadí zejména „xenofobní postoje, nacionalismus, který se jeví v absolutním stavu, a to zejména v eurofobii a odmítavém postoji k celému procesu evropské integrace“.

Už z tak jasného a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte