44-kom1-zeman
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Každý máme hranice trpělivosti někde jinde, nicméně nyní se zdá, že si už nemalá část společnosti řekla: A dost! Lokajský dopis čtyř ústavních činitelů Číně a následná prezidentova snaha pomstít se „neposlušnému“ ministrovi  ponížením jeho příbuzného, osvětimského vězně Jiřího Bradyho (88), kterému bylo odepřeno státní vyznamenání, vyvolala naprosto nebývalou odezvu. A to i mezi tradičními stoupenci Miloše Zemana. Teď jde jen o to, aby tato vzedmutá energie zamířila správným směrem.

Bezprecedentní situace

Na dopis do Pekingu i stornované vyznamenání zareagovali rezolutně rektoři, akademici, novináři, představitelé církve i umělci. Odmítli omezování svobody i hulvátský styl. Mnozí kvůli tomu nedorazili na Hrad, kde se slavily osmadevadesáté narozeniny republiky, a dali přednost důstojnému a působivému setkání s veřejností, která zaplnila Staroměstské náměstí.

Nečekaně razantně promluvil předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, který má přitom tradičně k prezidentovi velmi blízko. V rozhovoru pro Aktuálně.cz mimo jiné řekl, že „neexistují žádné racionální ospravedlnitelné důvody, proč pan Brady neobdržel nebo neobdrží tento řád“, a k dopisu ústavních činitelů dodal, že „je to něco zcela bezprecedentního“. Nečekal prý, že se tak rychle vytratí „polistopadový étos“, a že mu vadí zejména „xenofobní postoje, nacionalismus, který se jeví v absolutním stavu, a to zejména v eurofobii a odmítavém postoji k celému procesu evropské integrace“.

Už z tak jasného a…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2278

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte