A bake sale at Public School 295 in New York.
Autor: New York Times, Profimedia

Vzpomínám na to, jako by to bylo včera. V náručí mám sotva roční dceru a americká švagrová vedle mě telefonuje s ředitelkou školky, kam přemýšlí poslat svého tříletého syna. Byl to rozhovor takové důležitosti, jako by se právě rozhodovala, zda jej poslat na Harvard, nebo Yale. Nebudu zastírat, že tehdy jsem se té situaci, řekněme, vysmívala. Vloni ale došlo i na naši rodinu a já jsem začala se stejnou panikou řešit, kam nastoupí dítě do školy. Nečekala jsem, že mi pronikání do systému školství v New Orleansu potrvá několik měsíců.

Teď už vím, že jsou zde školy státní, školy soukromé-katolické a školy soukromé-ostatní. O státních školách se zde mluví a píše jen to nejhorší: mají málo peněz, špatné výsledky a šílené sociální složení (rozuměj, chodí tam děti z černošských ghett a přistěhovalci), ovšem neplatí se zde školné. V soukromých školách katolických, při vší úctě k církvi, visí kříže v každé místnosti, vyučování začíná modlitbou a přítomnost náboženství je v každém předmětu. Historka pro ilustraci: Když měl syn české kamarádky za domácí úkol uhodnout velké a šedivé zvíře s velkýma ušima, odpověděl – Bůh. Školné se pohybuje kolem tří tisíc dolarů ročně. A pak je tu kategorie ostatních soukromých škol, které vypadají jako z pravého amerického filmu: nová budova, skvělé vybavení, dětské hřiště, zeleň a stadion na americký fotbal. Jsou vesměs bělošské, rodiče jsou zásadně doktoři, právníci nebo majitelé úspěšných byznysů a za školné se zaplatí mezi osmi a deseti tisíci…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
USA
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte