0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře1. 10. 20165 minut

Racionální uvažování vs. kmenová mentalita

Volby rozhodne schopnost nahlédnout důkazy a argumenty

Donald Trump je divným vůdcem republikánů. Hlásí se jen k několika tradičním republikánským postojům a odmítá většinu jejich ikon. Proti němu se staví v podstatě všechny důležité konzervativní časopisy – National Review, The Weekly Standard, Commentary –, stejně jako většina hlavních konzervativních komentátorů, od George Willa přes Davida Brookse po Breta Stephense. Z pěti předcházejících republikánských prezidentských kandidátů tři odmítají veřejně potvrdit, že budou pro Trumpa hlasovat, a o čtvrtém (Johnu McCainovi) se odvažuji tvrdit, že v soukromí za plentou také zaškrtne někoho jiného. Přesto má Trump v průzkumech přibližně stejnou podporu republikánů jako předchozí straničtí kandidáti – alespoň zatím. Volby v podstatě může rozhodnout odpověď na jednoduchou otázku, zda se republikáni budou chovat racionálně, nebo propadnou kmenové mentalitě.

Smysl debat

Reklama

Naposledy se proti svému kandidátovi republikánští lídři podobně bouřili v roce 1964 a Barry Goldwater tehdy volby drtivě prohrál. Dnes jsou ale Spojené státy rozpolcené tak zásadně, že i kus kartonu s písmenem R by získal přibližně 43 procent hlasů a cedulka s písmenem D by na tom byla zhruba stejně.

Mnozí konzervativní intelektuálové už celé měsíce doufají, že během kampaně vyjde najevo, že Trump není republikán a postrádá potřebnou kvalifikaci. To se skutečně děje, naposled během debaty minulé pondělí. Průzkumy ukazují, že Hillary Clinton vyhrála s velkým náskokem. Když ale byli republikánští voliči a…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc