Josefov u Jaroměře
Josefov u Jaroměře • Autor: Matěj Stránský

Při výjezdu z Jaroměře směrem na jih čeká návštěvníka překvapení. Místo toho, aby se dlážděná silnice za městem fádně vnořila mezi nudná pole táhnoucí se doširoka k obzoru, překříží najednou Labe, protáhne se loukami a začne stoupat do mohutného valu porostlého pásem listnatých stromů. Pod jejich korunami stojí kaple jakoby na uvítanou u vjezdu do staré čtvrti obehnané hradbami, solitérsky mimo město. Brány už jsou pryč, i bez nich je ale pevnost Josefov dechberoucím poslem starých časů, kdy tady s obavami vyhlíželi útok pruské armády. Zatímco historická města jako Český Krumlov nebo Kutnou Horu zbavily autentičnosti zástupy turistů a nakašírované fasády, Josefov vypadá jako skvost, na který se zapomnělo. Romantici to ocení jako přednost, město Jaroměř ale vidí i značné nevýhody. Zatím však není v jeho silách jim uspokojivě čelit.

Nakupujte u Abrahama

Milan Libich si ještě pamatuje, jak se chodil jako kluk dívat na pochodující vojáky, kteří se řadili na náměstí ke složení přísahy. „Byla to krása,“ zavzpomíná trochu smutně. Má na sobě khaki triko a kalhoty, je zaměstnancem armády, ale také jaroměřským zastupitelem a předsedou spolku Ochrana památek pevnosti Josefov. Za jeho dětství  tu mohly být asi tři tisícovky českých vojáků a k tomu pár stovek ruských, kteří si v Josefově drželi vojenskou nemocnici. Komplex několika ulic obehnaný ochrannými valy působil živě. Dnes jsou vojáci pryč. Zbyly po nich obrovské kasárenské budovy ve značně zanedbaném stavu.

Pevnost…

I_obalka_R40_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2453

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte