Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Centrum českého nezájmu

Výkladní skříně této země ve světě se možná v lednu uzavřou

Při pohledu na honosnou budovu německého Goethe-Institutu na nejnablýskanější části pražského nábřeží není až tak těžké podlehnout dojmu, že právě takhle vypadá kulturní imperialismus. Současně ale panuje celosvětová shoda, že zřídit v cizí zemi kulturní centrum je prostě dobrý nápad, který v sobě nese například šanci ukázat svou zemi v přívětivém světle nebo nabídnout domácím umělcům a vynalézavým firmám zahraniční publikum a zákazníky.

Se slušným výsledkem se přesně o tohle už dvacet let pokoušejí Česká centra ve dvaadvaceti městech světa na třech kontinentech. A teď to možná skončí: během rozpočtových tahanic visí ve vzduchu reálná hrozba, že od
1. ledna bude Česko muset velkou část svých poboček po světě zavřít. V celém příběhu přitom figuruje částka, která je z pohledu státního rozpočtu doslova nepatrná: osmdesát milionů korun.

Sto dvacet a dost

Česká centra od svého počátku žijí hlavně ze dvou zdrojů – jedním z nich je Český dům v Moskvě, kancelářský komplex, který patří ministerstvu zahraničí a nabízí komerční pronájmy. Druhou je ministerský příspěvek. Před osmi lety činil sto dvacet milionů korun. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) jej v následujících letech při úsporách osekával a sestupný směr trval i po jeho odchodu. Dnes je na úrovni čtyřiceti milionů korun – a to je částka, kterou mají Česká centra přislíbenu na příští rok.

Spolu s tím začaly klopýtat moskevské kanceláře. Ruská ekonomika kvůli nízké ceně ropy a západním sankcím padá…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R40_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 942
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte