Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura, Kultura, Literatura

Země zaslíbená, země zlořečená. Obrazy Ameriky v české literatuře a kultuře

Josef Švéda

Josef Švéda: Země zaslíbená, země zlořečená. Obrazy Ameriky v české literatuře a kultuře
Josef Švéda: Země zaslíbená, země zlořečená. Obrazy Ameriky v české literatuře a kultuře

Jak se od poloviny 19. století měnily obrazy USA v českých románech a cestopisech? Touto otázkou se zabývá kniha Josefa Švédy. Množství materiálu, jejž prostudoval, je značné. Ale příběh, který vypráví, by se dal shrnout jako jednoduché střídání dvou reprezentací. Na jedné straně jsou Američané viděni jako „čestní a agilní lidé, kteří se za předpokladu, že tvrdě pracují, mají nápady a trochu štěstí, mohou domoci nebývalého bohatství“. Proti tomu stojí obraz chladných tvorů, nekulturních, nudných a falešných. Kritiku autor přitom nachází i v dílech, ve kterých bychom ji nehledali, jako je původně román Limonádový Joe, jenž se prý vysmívá honbě za dolarem, senzací a reklamou.

Krajní poloha logicky přišla po roce 1948, kdy byly USA pro celý východní blok nepřítelem číslo jedna. Naopak po roce 1989 byli mnozí čeští autoři při cestách do Ameriky až očarováni. Píšou o ní jen pozitivně, obdivují tržní systém a sociální problémy se objevují okrajově. Pak ale podle autora opět dochází k procitání z „amerického snění“ a ke střetu iluzí s fádní realitou. Švéda to spojuje s vystřízlivěním z ideálů trhu a prorokuje příchod dalších krizí kapitalismu, které budou přinášet transformace pohledu na Západ a USA. A v tom je jeden z problémů knihy. Je záslužné odhalovat, jak společenské nálady a ideologie prosakují do literatury, ale autor občas dělá totéž – což je pikantní i pro to, že vznik kritické knihy umožnila Fulbrightova nadace. Navíc se zdá, jako kdyby texty prohnal jakýmsi…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.