Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Všichni jsme teď ohavní

V ekonomických otázkách lze vždy najít kompromis, jak ho ale dosáhnout v otázce identity?

Ať už hodíte voliče Donalda Trumpa do jednoho pytle nebo ne, otázka těchto voleb je přesto jen jedna: kdo jsou jeho sympatizanti? Jednou z možností, jak na tuto otázku odpovědět, je rozšířit pohled za horizont Spojených států. Trump je součástí trendu populismu, který se šíří napříč Západem. Za posledních několik dekád jsme svědky vzestupu populismu – zleva i zprava – od Švédska po Řecko, od Dánska po Maďarsko. V každé zemi se vede diskuse, která se soustřeďuje na příčiny typické pro tamní politickou scénu. Jenže tento jev je natolik podobný v mnoha zemích s tak rozdílnými politickými systémy, kulturami a dějinami, že musí existovat společná příčina.

Konec třídní volby

Populismus je rozšířen na Západě, ale do velké míry chybí v Asii, dokonce i v tak vyvinutých ekonomikách, jako je japonská nebo jihokorejská. Na ústupu je v Latinské Americe, kde levicoví populisté ve Venezuele, Argentině a Bolívii přivedli tyto země v poslední dekádě na buben. V Evropě však vidíme stabilní a silný růst populismu prakticky všude. V důležité analýze pro instituci Harvard Kennedy School of Government její autoři Ronald Inglehart a Pippa Norris vypočítali, že zatímco v šedesátých letech minulého století měly populistické strany zprava a zleva zastoupení 2,4 procenta, respektive 6,7 procenta, v současné dekádě stoupla jejich podpora na 13,4 a 12,7 procenta.

Nejpozoruhodnějším jejich zjištěním je, že na této vlně populismu přestává mít hlavní podíl pokles ekonomiky, který byl dosud…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte