Kultura

Kočičí host

Malé čtyřnohé šelmy připomínají obyvatele země vycházejícího slunce tvrdohlavostí i přísnou elegancí. Ne náhodou o kočkách vzniklo v tamní literatuře hned několik význačných románů. Tím nejnovějším je útlá próza Kočičí host současného spisovatele a zejména básníka Takaši Hiraideho. Román vydaný v originále v roce 2003 snad ani nemohl přijít z jiné země – sálá z něj meditativní klid, smysl pro uměřenost i talent pro to vidět svět tak, jak ho jiná kultura vidět nemůže. Drobné detaily a momentky plynoucího času skládají atmosférickou mozaiku v duchu estetiky wabi-sabi – fenoménu, který učí nalézat krásu v jednoduchosti i nedokonalosti a ctí zemitost a autentičnost.

Příběh sám je tak vlastně velmi prostý. Bezdětný pár třicátníků žijící a pracující v pronajatém domě kdesi na kraji Tokia začne navštěvovat sousedovic kočka Čibi. Ačkoli to nejdříve nevypadá na dlouhé přátelství, život páru se postupně začne točit kolem svérázného hosta. Odcizeným manželům pomůže najít znovu cestu k sobě, a vypravěče dokonce inspiruje k tomu, aby se vydal na dráhu spisovatele. To vše se nicméně odehrává jaksi v pozadí, stejně jako krach japonské ekonomiky na začátku devadesátých let, jenž zvedl ceny nemovitostí a přinutil manžele dům opustit.

Hiraide je v popisu lidských emocí strohý, o to víc prostoru věnuje lyrickým obrazům z domu a jeho zahrady, po níž se Čibi tak ráda prochází. V Japonsku získal Kočičí host několik literárních cen, překvapivě ale zarezonoval i v Evropě a…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte