38-kom2-magor
Ivan Jirous • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Dějiny mají tu vlastnost, že málokdy dokážeme předem odhadnout jejich velikost. I zdánlivě bezvýznamné události se tedy nakonec mohou projevit jako přelomové, měnící životy velkého počtu lidí. Ani Ivan Jirous neměl patent na jasnozřivost, víc než jiní lidé své doby byl ale přesvědčený, že každá, i zdánlivě bezvýznamná síla může uvést dějiny do pohybu.

Jirous se nezajímal o politiku ani v časech jejího zdejšího rozkvětu v roce 1968, naopak se jí programově vyhýbal. Jeho zájmem bylo pomoct lidem kolem sebe dělat umění, které měl sám rád a které bylo nesené skutečnou tvůrčí svobodou. Když ale začal režim na začátku normalizace takové umění zakazovat a tvrdě potírat, Jirous si uvědomil jeho sílu. Pochopil, že zdánlivá banalita v podobě rockového koncertu, pokud má v sobě náboj svobody, může narušit i tak pevnou sílu, jakou je totalitní režim.

Proto prozíravě uvedl svůj nejdůležitější esej o povaze umění v poměrech československé normalizace veršem z Platona, zhudebněný americkou skupinou The Fugs: „Když se mění modus hudby, třesou se hradby města.“

Víc než básník

Už o rok později, kdy Jirous tohle napsal, se hradby československého „města“ skutečně otřásly. V září 1976, tedy před čtyřiceti lety, postavil komunistický stát Jirouse a jeho přátele Brabence, Zajíčka a Karáska před soud kvůli chování, kterého se bál, protože v něm viděl demonstraci svobody. Reprezentovaly ji rocková hudba, dlouhé vlasy, nedostatečná ochota podřizovat se konvencím.

Justice napřed…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2472

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte