Kultura

Anna a Vlaštovčí muž

Matku už nemá a otec, polyglot a profesor krakovské univerzity, právě zmizel. Zřejmě ho odvedlo gestapo a nikdo z jeho přátel o sedmiletou Annu nestojí.  Na ulici však dívka potká Vlaštovčího muže, jehož „obestírala jakási hrozba, tichá intenzita, která v žádném případě neladila s vlastnostmi, jež si lidé pěstují, aby si získali náklonnost dětí“.  Přesto ji vezme pod křídla a začne s ní putovat válečným Polskem. Tak začíná úspěšná prvotina mladého newyorského autora Gavriela Savita. Je to sice „další“ válečný příběh, v němž hraje roli dítě, ale pojímá celosvětový konflikt jinak - jako něco, čeho je možné využít pro pochopení světa. Válka je tu  šamanskou kulisou pro metaforické vyprávění o tom, jak neztratit naději. Dívka, jež měla ráda mýty, nyní sama jeden prožívá. Putování nemá cíl; samo je cílem a jedním z mnoha symbolů, jež kniha se snovou atmosférou nabízí.

Vlaštovčí muž dává vnímavé dívce s talentem na cizí řeči lekce v jazyce jiného druhu, v cestovštině, která pomáhá zamaskovat se a přežít. Ale i Anna ho učí dovednostem, například přátelství. Díky ní na pouť přiberou židovského uprchlíka z ghetta, hlučného a nevyzpytatelného Hiršla, jehož hudbu Anna miluje.  Tajemný průvodce učí Annu nejen klamat tělem a oděvem, ale předává jí také znalosti přírody a poetické vidění světa. Což se nevylučuje s tím, že přežít se někdy povede jen za cenu smrti jiných. Pak přichází skutečný boj, kdy dívenka musí převzít vedení a zhostí se toho jako výborná žákyně. V té chvíli se…

I_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte